Зестермие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зестермие
Куќа во Зестермие
Куќа во Зестермие
Грб на Зестермие
Зестермие во рамките на Германија
Зестермие
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Елмсхорн-Ланд
Градоначалник Торстен Рокел
Основни податоци
Површина 23,35 км2
Надм. височина 1 м
Население 886 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25371
Повик. бр. 04125
Портал www.elmshorn-
land.de
Местоположба на Зестермие во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°42′0″N 9°34′0″E / 53.70000° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.70000; 9.56667Координати: 53°42′0″N 9°34′0″E / 53.70000° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.70000; 9.56667

Зестермие (германски: Seestermühe) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)