Прејди на содржината

Билсен

Координати: 53°46′17″N 9°52′36″E / 53.77139° СГШ; 9.87667° ИГД / 53.77139; 9.87667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Билсен
Фарма во Билзен
Фарма во Билзен
Фарма во Билзен
Грб на Билсен
Билсен во рамките на Германија
Билсен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Рајнер Уте Хармс (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,20 км2
Надм. височина 28 м
Население 820 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25485
Повик. бр. 04106
Портал www.bilsen.de
Местоположба на Билсен во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°46′17″N 9°52′36″E / 53.77139° СГШ; 9.87667° ИГД / 53.77139; 9.87667

Билзен (германски: Bilsen) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)