Бокхолт-Ханредер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокхолт-Ханредер
Замок во Бокхолт-Ханредер
Замок во Бокхолт-Ханредер
Замок во Бокхолт-Ханредер
Грб на Бокхолт-Ханредер
Бокхолт-Ханредер во рамките на Германија
Бокхолт-Ханредер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Месни единици 4
Градоначалник Волфганг Мор (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,56 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.305 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25335
Повик. бр. 04123, 04121
Портал www.amt-rantzau.de
Местоположба на Бокхолт-Ханредер во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°47′9″N 9°43′4″E / 53.78583° СГШ; 9.71778° ИГД / 53.78583; 9.71778Координати: 53°47′9″N 9°43′4″E / 53.78583° СГШ; 9.71778° ИГД / 53.78583; 9.71778

Бокхолт-Ханредер (германски: Bokholt-Hanredder) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)