Елербек

Координати: 53°39′26″N 9°52′11″E / 53.65722° СГШ; 9.86972° ИГД / 53.65722; 9.86972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елербек
Станбена куќа во Елербек
Станбена куќа во Елербек
Станбена куќа во Елербек
Грб на Елербек
Елербек во рамките на Германија
Елербек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Пинау
Градоначалник Гинтер Хилдебранд (СлДП)
Основни податоци
Површина 9,11 км2
Надм. височина 9 м
Население 4.239 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 465 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25474
Повик. бр. 04101
Портал www.amt-pinnau.de
Местоположба на Елербек во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°39′26″N 9°52′11″E / 53.65722° СГШ; 9.86972° ИГД / 53.65722; 9.86972

Елербек (германски: Ellerbek) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)