Бокел (Пинеберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокел
Фарма во Бокел
Фарма во Бокел
Грб на Бокел
Бокел (Пинеберг) is located in Германија
Бокел (Пинеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Хернеркирхен
Градоначалник Курт Роде
Основни податоци
Површина 16,02 км2
Надм. височина 16 м
Население 596 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25364
Повик. бр. 04127
Портал www.amt-
hoernerkirchen.de
Местоположба на Бокел во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°51′53″N 9°44′2″E / 53.86472° СГШ; 9.73389° ИГД / 53.86472; 9.73389Координати: 53°51′53″N 9°44′2″E / 53.86472° СГШ; 9.73389° ИГД / 53.86472; 9.73389

Бокел (германски: Bokel) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)