Зет-Екхолт

Координати: 53°44′44″N 9°43′45″E / 53.74556° СГШ; 9.72917° ИГД / 53.74556; 9.72917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зет-Екхолт
Грб на Зет-Екхолт
Зет-Екхолт во рамките на Германија
Зет-Екхолт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Елмсхорн-Ланд
Градоначалник Ото Леферкене (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,89 км2
Надм. височина 1 м
Население 873 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25337
Повик. бр. 04120,04121
Портал www.elmshorn-land.de
Местоположба на Зет-Екхолт во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°44′44″N 9°43′45″E / 53.74556° СГШ; 9.72917° ИГД / 53.74556; 9.72917

Зет-Екхолт (германски: Seeth-Ekholt) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)