Келн-Рајзик

Координати: 53°45′32″N 9°41′51″E / 53.75889° СГШ; 9.69750° ИГД / 53.75889; 9.69750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Келн-Рајзик
Грб на Келн-Рајзик
Келн-Рајзик во рамките на Германија
Келн-Рајзик
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Елмсхорн-Ланд
Градоначалник Карин Редер (СДП)
Основни податоци
Површина 6,77 км2
Надм. височина 7 м
Население 3.426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 506 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25337
Повик. бр. 04121
Портал www.elmshorn-land.de
Местоположба на Келн-Рајзик во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°45′32″N 9°41′51″E / 53.75889° СГШ; 9.69750° ИГД / 53.75889; 9.69750

Келн-Рајзик (германски: Kölln-Reisiek) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)