Буленкулен

Координати: 53°46′0″N 9°45′0″E / 53.76667° СГШ; 9.75000° ИГД / 53.76667; 9.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буленкулен
Грб на Буленкулен
Буленкулен во рамките на Германија
Буленкулен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Вили Хахман
Основни податоци
Површина 3,94 км2
Надм. височина 9 м
Население 380 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25355
Повик. бр. 04123
Портал www.amt-rantzau.de
Местоположба на Буленкулен во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°46′0″N 9°45′0″E / 53.76667° СГШ; 9.75000° ИГД / 53.76667; 9.75000

Буленкулен (германски: Bullenkuhlen) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)