Хазелау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хазелау
Црква во Хазелау
Црква во Хазелау
Црква во Хазелау
Грб на Хазелау
Хазелау во рамките на Германија
Хазелау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Хазелдорф
Градоначалник Ролф Херман (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,88 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.097 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25489
Повик. бр. 04129, 04122
Портал www.amt-haseldorf.de
Местоположба на Хазелау во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°39′44″N 9°37′29″E / 53.66222° СГШ; 9.62472° ИГД / 53.66222; 9.62472Координати: 53°39′44″N 9°37′29″E / 53.66222° СГШ; 9.62472° ИГД / 53.66222; 9.62472

Хазелау (германски: Haselau) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)