Хазелдорф (амт)

Координати: 53°37′01″N 9°36′00″E / 53.617° СГШ; 9.600° ИГД / 53.617; 9.600
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хазелдорф (германски: Haseldorf) — поранешна општинска заедница во округот Пинеберг, Шлезвиг-Холштајн, Германија. На 1 јануари 2017 г. се споила со тогашната општинска заедница Морреге, која го променила името во Гест и Марш Јужен Холштајн. Седиштето било во градот Итерзен, иако самиот град не бил член на заедницата.

Општинската заедница се состоела од следниве општини:

  1. Хазелау
  2. Хазелдорф
  3. Хетлинген

53°37′01″N 9°36′00″E / 53.617° СГШ; 9.600° ИГД / 53.617; 9.600