Хазелдорф (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хазелдорф (германски: Haseldorf) — општинска заедница во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Итерзен, иако самиот град не е член на заедницата.

Општинската заедница Хазелдорф се состои од следниве општини:

  1. Хазелау
  2. Хазелдорф
  3. Хетлинген

Координати: 53°37′01″ СГШ; 9°36′00″ ИГД / 53.617° СГШ; 9.600° ИГД / 53.617; 9.600