Луцхорн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луцхорн
Грб на Луцхорн
Луцхорн во рамките на Германија
Луцхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Вернер Кок
Основни податоци
Површина 21,72 км2
Надм. височина 18 м
Население 780 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25355
Повик. бр. 04123
Портал www.amt-rantzau.de
Местоположба на Луцхорн во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°49′29″N 9°45′59″E / 53.82472° СГШ; 9.76639° ИГД / 53.82472; 9.76639Координати: 53°49′29″N 9°45′59″E / 53.82472° СГШ; 9.76639° ИГД / 53.82472; 9.76639

Луцхорн (германски: Lutzhorn) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)