Холм (Пинеберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холм
Ветерница изградена верна на оригиналот (споменик на културата од јавен интерес).
Ветерница изградена верна на оригиналот (споменик на културата од јавен интерес).
Ветерница изградена верна на оригиналот (споменик на културата од јавен интерес).
Грб на Холм
Холм (Пинеберг) во рамките на Германија
Холм (Пинеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Морреге
Градоначалник Валтер Рислер
Основни податоци
Површина 16,05 км2
Надм. височина 11 м
Население 3.254 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 203 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25488
Повик. бр. 04103
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Холм во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°37′0″N 9°40′0″E / 53.61667° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.61667; 9.66667Координати: 53°37′0″N 9°40′0″E / 53.61667° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.61667; 9.66667

Холм (германски: Holm) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)