Морреге (амт)

Координати: 53°40′01″N 9°40′01″E / 53.667° СГШ; 9.667° ИГД / 53.667; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Морреге (германски: Moorrege) — општинска заедница во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Морреге.

Општинската заедница Морреге се состои од следниве општини:

  1. Апен
  2. Грос Норденде
  3. Хајдграбен
  4. Хајст
  5. Холм
  6. Морреге
  7. Нојендајх

53°40′01″N 9°40′01″E / 53.667° СГШ; 9.667° ИГД / 53.667; 9.667