Прејди на содржината

Вестерхорн

Координати: 53°51′9″N 9°40′47″E / 53.85250° СГШ; 9.67972° ИГД / 53.85250; 9.67972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестерхорн
Впечатоци од „Карпестата градина“ во Вестерхорн
Впечатоци од „Карпестата градина“ во Вестерхорн
Впечатоци од „Карпестата градина“ во Вестерхорн
Грб на Вестерхорн
Вестерхорн во рамките на Германија
Вестерхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Хернеркирхен
Градоначалник Бернд Рајмерс (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,37 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.342 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25364
Повик. бр. 04127
Портал www.amt-
hoernerkirchen.de
Местоположба на Вестерхорн во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°51′9″N 9°40′47″E / 53.85250° СГШ; 9.67972° ИГД / 53.85250; 9.67972

Вестерхорн (германски: Westerhorn) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)