Морреге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морреге
Замок Динек во Морреге
Замок Динек во Морреге
Грб на Морреге
Морреге is located in Германија
Морреге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Морреге
Градоначалник Карл-Хајнц Вајнберг (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,76 км2
Надм. височина 8 м
Население 4.516 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 420 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25436
Повик. бр. 04122
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Морреге во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°40′0″N 9°40′0″E / 53.66667° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.66667; 9.66667Координати: 53°40′0″N 9°40′0″E / 53.66667° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.66667; 9.66667

Морреге (германски: Moorrege) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината се наоѓа на 30 километри западно од Хамбург, на малата река Пинау, близу Елба. Се наоѓа 2 километри јужно од градот Итерзен.

Општината претстатвува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]