Нојендајх

Координати: 53°41′0″N 9°37′0″E / 53.68333° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.68333; 9.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојендајх
Нојендајх
Нојендајх
Нојендајх
Грб на Нојендајх
Нојендајх во рамките на Германија
Нојендајх
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Морреге
Градоначалник Бербел Тиман
Основни податоци
Површина 8,54 км2
Надм. височина 5 м
Население 495 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25436
Повик. бр. 04122, 04125
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Нојендајх во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°41′0″N 9°37′0″E / 53.68333° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.68333; 9.61667

Нојендајх (германски: Neuendeich) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)