Кумерфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кумерфелд
Грб на Кумерфелд
Кумерфелд is located in Германија
Кумерфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Пинау
Градоначалник Ханс-Јирген Боланд (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,5 км2
Надм. височина 13 м
Население 2.346 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 361 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25495
Повик. бр. 04101, 04120
Портал www.amt-pinnau.de
Местоположба на Кумерфелд во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°41′0″N 9°47′0″E / 53.68333° СГШ; 9.78333° ИГД / 53.68333; 9.78333Координати: 53°41′0″N 9°47′0″E / 53.68333° СГШ; 9.78333° ИГД / 53.68333; 9.78333

Кумерфелд (германски: Kummerfeld) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)