Хернеркирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хернеркирхен (германски: Hörnerkirchen) — општинска заедница во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 12 километри североисточно од Елмсхорн. Седиштето на општинската заедница се наоѓа во градот Бармштет, иако самиот град не е член на заедница.

Карта на Пинеберг што го истакнува Хернеркирхен

Општинската заедница Хернеркирхен се состои од следниве општини:

  1. Бокел
  2. Бранде-Хернеркирхен
  3. Остерхорн
  4. Вестерхорн

Координати: 53°51′N 9°43′E / 53.850° СГШ; 9.717° ИГД / 53.850; 9.717