Денишер Волд (амт)

Координати: 54°24′N 9°59′E / 54.400° СГШ; 9.983° ИГД / 54.400; 9.983
Од Википедија — слободната енциклопедија

Денишер Волд (германски: Dänischer Wohld) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа помеѓу градовите Екернферде и Кил. Седиште на општинската заедница е Геторф. Именуван е по истоимениот полуостров, на кој општинската заедница го зафаќа средишниот дел.

Знаме на Денишер Волд

Општинската заедница Денишер Волд се состои од следниве општини:

  1. Фелм
  2. Геторф
  3. Линдау
  4. Нојдорф-Борнштајн
  5. Нојвитенбек
  6. Осдорф
  7. Шинкел
  8. Титендорф

54°24′N 9°59′E / 54.400° СГШ; 9.983° ИГД / 54.400; 9.983