Денишенхаген (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денишенхаген (германски: Dänischenhagen) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Денишенхаген.

Општинската заедница Денишенхаген се состои од следниве општини:

  1. Денишенхаген
  2. Нер
  3. Шведенек
  4. Штранде

Координати: 54°25′59″N 10°07′59″E / 54.433°СГШ 10.133°ИГД / 54.433; 10.133