Шафлунд (амт)

Координати: 54°46′01″N 9°10′01″E / 54.767° СГШ; 9.167° ИГД / 54.767; 9.167
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шафлунд (германски: Schafflund) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шафлунд.

Општинската заедница Шафлунд се состои од следниве општини:

 1. Бекслунд
 2. Гросенвие
 3. Херуп
 4. Холт
 5. Јарделунд
 6. Линдевит
 7. Меделби
 1. Мајн
 2. Нордхакштет
 3. Остерби
 4. Шафлунд
 5. Валсбил
 6. Весби

54°46′01″N 9°10′01″E / 54.767° СГШ; 9.167° ИГД / 54.767; 9.167