Среден Холштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на општинската заедница

Среден Холштајн (германски: Mittelholstein) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Била создадена на 1 јануари 2012 година од трите поранешни општински заедници Аукруг, Ханерау-Хадемаршен и Хоенвештет-Ланд и општината Хоенвештет. Седиштето на општинската заедница е во Хоенвештет.

Општинската заедница Среден Холштајн се состои од следниве општини:

 1. Арпсдорф
 2. Аукруг
 3. Белдорф
 4. Бендорф
 5. Берингштет
 6. Борнхолт
 7. Ендорф
 8. Гокелс
 9. Грауел
 10. Ханерау-Хадемаршен
 1. Хајнкенборстел
 2. Хоенвештет
 3. Јарсдорф
 4. Литјенвештет
 5. Олденбител
 6. Мецен
 7. Мерел
 8. Нинборстел
 9. Ниндорф
 10. Остерштет
 1. Паденштет
 2. Раде кај Хоенвештет
 3. Ремелс
 4. Зефелд
 5. Штенфелд
 6. Такесдорф
 7. Тапендорф
 8. Таден
 9. Тоденбител
 10. Вапелфелд

Координати: 54°06′ N; 9°39′ E / 54.1° СГШ; 9.65° ИГД / 54.1; 9.65