Ниндорф (Хоенвештет)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниндорф
Грб на Ниндорф
Ниндорф (Хоенвештет) во рамките на Германија
Ниндорф (Хоенвештет)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Јенс Ровер
Основни податоци
Површина 14,04 км2
Надм. височина 56 м
Население 626 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Ниндорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′N 9°42′E / 54.133° СГШ; 9.700° ИГД / 54.133; 9.700Координати: 54°8′N 9°42′E / 54.133° СГШ; 9.700° ИГД / 54.133; 9.700

Ниндорф (германски: Nindorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)