Грефенкруг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грефенкруг
Грб на Грефенкруг
Грефенкруг is located in Германија
Грефенкруг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Клаус Гронау
Основни податоци
Површина 4,16 км2
Надм. височина 36 м
Население 200 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24241
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Грефенкруг во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°13′N 10°1′E / 54.217° N; 10.017° E / 54.217; 10.017Координати: 54°13′N 10°1′E / 54.217° N; 10.017° E / 54.217; 10.017

Грефенкруг (германски: Grevenkrug) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)