Карби

Координати: 54°37′N 9°58′E / 54.617° СГШ; 9.967° ИГД / 54.617; 9.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карби
Црква во Карби
Црква во Карби
Црква во Карби
Грб на Карби
Карби во рамките на Германија
Карби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Томас Бекер
Основни податоци
Површина 2,09 км2
Надм. височина 5 м
Население 550 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 263 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24398
Повик. бр. 04644
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Карби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°58′E / 54.617° СГШ; 9.967° ИГД / 54.617; 9.967

Карби (германски: Karby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)