Шведенек

Координати: 54°28′17″N 10°4′36″E / 54.47139° СГШ; 10.07667° ИГД / 54.47139; 10.07667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шведенек
Шведенек
Шведенек
Шведенек
Грб на Шведенек
Шведенек во рамките на Германија
Шведенек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишенхаген
Градоначалник Густав Јонас
Основни податоци
Површина 28,54 км2
Надм. височина 31 м
Население 2.836 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24229
Повик. бр. 04308
Портал www.amt-
daenischenhagen.de
Местоположба на Шведенек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°28′17″N 10°4′36″E / 54.47139° СГШ; 10.07667° ИГД / 54.47139; 10.07667

Шведенек (германски: Schwedeneck) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)