Хамдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамдорф
Замок во Хамдорф
Замок во Хамдорф
Замок во Хамдорф
Грб на Хамдорф
Хамдорф во рамките на Германија
Хамдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Јерг Томзен (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,6 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.308 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24805
Повик. бр. 04332
Портал www.gemeinde-hamdorf.de
Местоположба на Хамдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°14′N 9°32′E / 54.233° СГШ; 9.533° ИГД / 54.233; 9.533Координати: 54°14′N 9°32′E / 54.233° СГШ; 9.533° ИГД / 54.233; 9.533

Хамдорф (германски: Hamdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)