Хон (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хон
Црква во Хон
Црква во Хон
Грб на Хон
Хон (општина) is located in Германија
Хон (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Јирген Курт (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,94 км2
Надм. височина 18 м
Население 2.419 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24806
Повик. бр. 04335
Портал www.gemeinde-hohn.de
Местоположба на Хон во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°17′N 9°30′E / 54.283° СГШ; 9.500° ИГД / 54.283; 9.500Координати: 54°17′N 9°30′E / 54.283° СГШ; 9.500° ИГД / 54.283; 9.500

Хон (германски: Hohn) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хонер Харде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]