Вардер (Рендсбург-Екернферде)

Координати: 54°13′N 9°53′E / 54.217° СГШ; 9.883° ИГД / 54.217; 9.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вардер
Грб на Вардер
Вардер (Рендсбург-Екернферде) во рамките на Германија
Вардер (Рендсбург-Екернферде)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Јирген Лухт
Основни податоци
Површина 8,71 км2
Надм. височина 28 м
Население 685 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24646
Повик. бр. 04329
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Вардер во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°13′N 9°53′E / 54.217° СГШ; 9.883° ИГД / 54.217; 9.883

Вардер (германски: Warder) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)