Бенхузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенхузен
Куќа во Бенхузен
Куќа во Бенхузен
Куќа во Бенхузен
Грб на Бенхузен
Бенхузен во рамките на Германија
Бенхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Флинтбек
Градоначалник Ханс-Херман Гнуцман
Основни податоци
Површина 5,29 км2
Надм. височина 34 м
Население 300 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24220
Повик. бр. 04347
Портал www.flintbek.de
Местоположба на Бенхузен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°13′21″N 10°4′2″E / 54.22250° СГШ; 10.06722° ИГД / 54.22250; 10.06722Координати: 54°13′21″N 10°4′2″E / 54.22250° СГШ; 10.06722° ИГД / 54.22250; 10.06722

Бенхузен (германски: Böhnhusen) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)