Молфзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Молфзе
Влезната порта на музејот
Влезната порта на музејот
Грб на Молфзе
Молфзе is located in Германија
Молфзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Молфско Езеро
Градоначалник Роман Хопе
Основни податоци
Површина 7,17 км2
Надм. височина 24 м
Население 5.068 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 707 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24113
Повик. бр. 0431, 04347 (Молфзе Дорф)
Портал www.molfsee.de
Местоположба на Молфзе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°15′51″N 10°3′56″E / 54.26417° СГШ; 10.06556° ИГД / 54.26417; 10.06556Координати: 54°15′51″N 10°3′56″E / 54.26417° СГШ; 10.06556° ИГД / 54.26417; 10.06556

Молфзе (германски: Molfsee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се состои од три населени места: Молфзе, Рамзе и Шулензе. Се наоѓа на реката Ајдер, граничејќи се со покраинскиот главен град Кил.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Молфско Езеро.

Молфзе е позната по нејзиниот огромен музеј на отворено наречен „Отворен музеј Шлезвиг-Холштајн“ (Schleswig-Holsteinisches Freilichtmuseum), кој бил отворен во 1965 година. Преку 70 регионални историски градби можат да се посетат. Постојат атракции како железница и занаетчии. Во текот на годината постојат специјални пазари.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]