Васбек

Координати: 54°4′N 9°54′E / 54.067° СГШ; 9.900° ИГД / 54.067; 9.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Васбек
Васбек
Васбек
Васбек
Грб на Васбек
Васбек во рамките на Германија
Васбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Градоначалник Карл-Хајнц Ролоф (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,49 км2
Надм. височина 18 м
Население 2.328 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24647
Повик. бр. 04321
Портал www.wasbek.de
Местоположба на Васбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°54′E / 54.067° СГШ; 9.900° ИГД / 54.067; 9.900

Васбек (германски: Wasbek) — општина во округот Нојминстер, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Васбек се наоѓа западно од Нојминстер. На запад се граничи со природниот парк Аукруг. На исток поминува автопатот А7 од Хамбург до Фленсбург, на кој може да се приклучи преку излезот Нојминстер-Мите. Сојузниот автопат Б430 од Литјенбург до Шенефелд поминува од исток кон запад преку општината.

Местото е исто така поврзано со железничката линија Нојминстер-Хајде.

Политика[уреди | уреди извор]

На 15 јуни 2008 година, Васбек излегол од општинската заедница Аукруг, оттогаш административно е поврзан со градот Нојминстер, кој ги извршува административните работи за општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]