Нибел (Рендсбург-Екернферде)

Координати: 54°16′27″N 9°37′24″E / 54.27417° СГШ; 9.62333° ИГД / 54.27417; 9.62333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нибел

Nübbel

Црква во Нибел
Црква во Нибел
Црква во Нибел
Грб на Нибел
Нибел во рамките на Германија
Нибел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Фокбек
Градоначалник Рудолф Елерс
Основни податоци
Површина 14,02 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.588 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24809
Повик. бр. 04331
Портал www.nuebbel.de
Местоположба на Нибел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°16′27″N 9°37′24″E / 54.27417° СГШ; 9.62333° ИГД / 54.27417; 9.62333

Нибел (германски: Nübbel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)