Линдау (Кил)

Координати: 54°22′N 9°54′E / 54.367° СГШ; 9.900° ИГД / 54.367; 9.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдау
Линдау
Линдау
Линдау
Грб на Линдау
Линдау (Кил) во рамките на Германија
Линдау (Кил)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Јенс Крабенхефт (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,18 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.359 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24214
Повик. бр. 04346
Портал www.amt-daenischer-
wohld.de
Местоположба на Линдау во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°22′N 9°54′E / 54.367° СГШ; 9.900° ИГД / 54.367; 9.900

Линдау (германски: Lindau) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)