Штранде

Координати: 54°26′N 10°10′E / 54.433° СГШ; 10.167° ИГД / 54.433; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штранде
Штранде
Штранде
Штранде
Грб на Штранде
Штранде во рамките на Германија
Штранде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишенхаген
Градоначалник Удо Лизебринк
Основни податоци
Површина 13,73 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.515 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24229
Повик. бр. 04308, 04349
Портал www.amt-daenischenhagen.de
Местоположба на Штранде во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°26′N 10°10′E / 54.433° СГШ; 10.167° ИГД / 54.433; 10.167

Штранде (германски: Strande) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)