Зерен

Координати: 54°12′10″N 9°59′55″E / 54.20278° СГШ; 9.99861° ИГД / 54.20278; 9.99861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зерен
Замок во Зерен
Замок во Зерен
Замок во Зерен
Грб на Зерен
Зерен во рамките на Германија
Зерен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Манфред Кристијансен
Основни податоци
Површина 6,50 км2
Надм. височина 29 м
Население 191 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Зерен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°12′10″N 9°59′55″E / 54.20278° СГШ; 9.99861° ИГД / 54.20278; 9.99861

Зерен (германски: Sören) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)