Бофенау

Координати: 54°20′0″N 9°50′0″E / 54.33333° СГШ; 9.83333° ИГД / 54.33333; 9.83333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бофенау
Црква во Бофенау
Црква во Бофенау
Црква во Бофенау
Грб на Бофенау
Бофенау во рамките на Германија
Бофенау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Канал Ајдер
Градоначалник Јирген Либш
Основни податоци
Површина 26,2 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.093 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24796
Повик. бр. 04331, 04334, 04357
Портал www.amt-eiderkanal.de
Местоположба на Бофенау во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°20′0″N 9°50′0″E / 54.33333° СГШ; 9.83333° ИГД / 54.33333; 9.83333

Бофенау (германски: Bovenau) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)