Алт Дуфенштет

Координати: 54°21′30″N 9°38′40″E / 54.35833° СГШ; 9.64444° ИГД / 54.35833; 9.64444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алт Дуфенштет
Споменик во Алт Дуфенштет
Споменик во Алт Дуфенштет
Споменик во Алт Дуфенштет
Грб на Алт Дуфенштет
Алт Дуфенштет во рамките на Германија
Алт Дуфенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Фокбек
Градоначалник Петер Ајхен
Основни податоци
Површина 20,43 км2
Надм. височина 8 м
Население 1.889 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24791
Повик. бр. 04335, 04336, 04338
Портал www.fockbek.de
Местоположба на Алт Дуфенштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°21′30″N 9°38′40″E / 54.35833° СГШ; 9.64444° ИГД / 54.35833; 9.64444

Алт Дуфенштет (германски: Alt Duvenstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)