Бокел (Рендсбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокел
Споменик во Бокел
Споменик во Бокел
Грб на Бокел
Бокел (Рендсбург) is located in Германија
Бокел (Рендсбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Клаус-Детлеф Кал
Основни податоци
Површина 15,27 км2
Надм. височина 18 м
Население 594 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24802
Повик. бр. 04330
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Бокел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°13′N 9°48′E / 54.217° СГШ; 9.800° ИГД / 54.217; 9.800Координати: 54°13′N 9°48′E / 54.217° СГШ; 9.800° ИГД / 54.217; 9.800

Бокел (германски: Bokel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)