Кристијансхолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијансхолм
Грб на Кристијансхолм
Кристијансхолм is located in Германија
Кристијансхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Хартмут Бетке
Основни податоци
Површина 8,42 км2
Надм. височина 2 м
Население 229 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24799
Повик. бр. 04339
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Кристијансхолм во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°19′N 9°25′E / 54.317° СГШ; 9.417° ИГД / 54.317; 9.417Координати: 54°19′N 9°25′E / 54.317° СГШ; 9.417° ИГД / 54.317; 9.417

Кристијансхолм (германски: Christiansholm) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)