Штенфелд

Координати: 54°8′39″N 9°22′59″E / 54.14417° СГШ; 9.38306° ИГД / 54.14417; 9.38306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штенфелд
Спомен-плоча во Штенфелд
Спомен-плоча во Штенфелд
Спомен-плоча во Штенфелд
Грб на Штенфелд
Штенфелд во рамките на Германија
Штенфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Ралф Ајхерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,02 км2
Надм. височина 19 м
Население 344 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04872
Портал www.steenfeld.de
Местоположба на Штенфелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′39″N 9°22′59″E / 54.14417° СГШ; 9.38306° ИГД / 54.14417; 9.38306

Штенфелд (германски: Steenfeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)