Фелм

Координати: 54°25′N 10°3′E / 54.417° СГШ; 10.050° ИГД / 54.417; 10.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелм
Грб на Фелм
Фелм во рамките на Германија
Фелм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Валтер Зеле (СДП)
Основни податоци
Површина 15,33 км2
Надм. височина 21 м
Население 1.185 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24244
Повик. бр. 04346
Портал www.amt-daenischer-wohld.de
Местоположба на Фелм во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°25′N 10°3′E / 54.417° СГШ; 10.050° ИГД / 54.417; 10.050

Фелм (германски: Felm) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)