Хофелд (Холштајн)

Координати: 54°12′N 10°0′E / 54.200° СГШ; 10.000° ИГД / 54.200; 10.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хофелд
Влезот во Хофелд
Влезот во Хофелд
Влезот во Хофелд
Грб на Хофелд
Хофелд (Холштајн) во рамките на Германија
Хофелд (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Хајнрих Ферст
Основни податоци
Површина 6,62 км2
Надм. височина 38 м
Население 165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Хофелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°12′N 10°0′E / 54.200° СГШ; 10.000° ИГД / 54.200; 10.000

Хофелд (германски: Hoffeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)