Румор

Координати: 54°15′N 10°1′E / 54.250° СГШ; 10.017° ИГД / 54.250; 10.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Румор
Румор во зима
Румор во зима
Румор во зима
Грб на Румор
Румор во рамките на Германија
Румор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Молфско Езеро
Градоначалник Дитер Вистингхаузен
Основни податоци
Површина 8,6 км2
Надм. височина 28 м
Население 855 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24254
Повик. бр. 04347
Портал www.molfsee.de
Местоположба на Румор во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°15′N 10°1′E / 54.250° СГШ; 10.017° ИГД / 54.250; 10.017

Румор (германски: Rumohr) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)