Олденхитен

Координати: 54°8′N 9°43′E / 54.133° СГШ; 9.717° ИГД / 54.133; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олденхитен
Грб на Олденхитен
Олденхитен во рамките на Германија
Олденхитен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Клаус Ратјен
Основни податоци
Површина 4,33 км2
Надм. височина 43 м
Население 157 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24793
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Олденхитен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′N 9°43′E / 54.133° СГШ; 9.717° ИГД / 54.133; 9.717

Олденхитен (германски: Oldenhütten) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)