Шмалштеде

Координати: 54°12′N 10°2′E / 54.200° СГШ; 10.033° ИГД / 54.200; 10.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмалштеде
Грб на Шмалштеде
Шмалштеде во рамките на Германија
Шмалштеде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Инге Мордхорст
Основни податоци
Површина 4,81 км2
Надм. височина 20 м
Население 298 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24241
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Шмалштеде во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°12′N 10°2′E / 54.200° СГШ; 10.033° ИГД / 54.200; 10.033

Шмалштеде (германски: Schmalstede) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)