Прејди на содржината

Хале (Холштајн)

Координати: 54°11′0″N 9°33′0″E / 54.18333° СГШ; 9.55000° ИГД / 54.18333; 9.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хале
Грб на Хале
Хале (Холштајн) во рамките на Германија
Хале (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Курт Енгелант
Основни податоци
Површина 13,04 км2
Надм. височина 8 м
Население 503 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24819
Повик. бр. 04874
Портал www.amt-jevenstedt.de
Местоположба на Хале во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°11′0″N 9°33′0″E / 54.18333° СГШ; 9.55000° ИГД / 54.18333; 9.55000

Хале (германски: Haale) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)