Шинкел (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шинкел
Замок во Шинкел
Замок во Шинкел
Грб на Шинкел
Шинкел (општина) is located in Германија
Шинкел (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Ханс-Георг Гитлер
Основни податоци
Површина 10,21 км2
Надм. височина 17 м
Население 998 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24214
Повик. бр. 04346
Портал www.amt-daenischer-
wohld.de
Местоположба на Шинкел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°22′N 9°56′E / 54.367° СГШ; 9.933° ИГД / 54.367; 9.933Координати: 54°22′N 9°56′E / 54.367° СГШ; 9.933° ИГД / 54.367; 9.933

Шинкел (германски: Schinkel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)