Прејди на содржината

Брајхолц

Координати: 54°12′52″N 9°32′12″E / 54.21444° СГШ; 9.53667° ИГД / 54.21444; 9.53667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајхолц
Парада на костимографски групи од Брејхолц за време на државниот фестивал Шлезвиг-Холштајн 2009 година.
Парада на костимографски групи од Брејхолц за време на државниот фестивал Шлезвиг-Холштајн 2009 година.
Парада на костимографски групи од Брејхолц за време на државниот фестивал Шлезвиг-Холштајн 2009 година.
Грб на Брајхолц
Брајхолц во рамките на Германија
Брајхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Ото Штруве
Основни податоци
Површина 18,49 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.384 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24797
Повик. бр. 04332
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Брајхолц во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°12′52″N 9°32′12″E / 54.21444° СГШ; 9.53667° ИГД / 54.21444; 9.53667

Брајхолц (германски: Breiholz) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)