Нинборстел

Координати: 54°8′N 9°37′E / 54.133° СГШ; 9.617° ИГД / 54.133; 9.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинборстел
Грб на Нинборстел
Нинборстел во рамките на Германија
Нинборстел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Холгер Кил
Основни податоци
Површина 16,37 км2
Надм. височина 16 м
Население 580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24819
Повик. бр. 04871 + 04874 + 04875
Портал www.nienborstel-net
Местоположба на Нинборстел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′N 9°37′E / 54.133° СГШ; 9.617° ИГД / 54.133; 9.617

Нинборстел (германски: Nienborstel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)